Program mentorski

Druga edycja programu mojego autorskiego programu mentorskiego wystartuje 6go listopada 2019 roku — a zakończy się w kwietniu 2020.

Celem programu jest wsparcie projektantów i projektantek UX na polu rozwoju kariery zawodowej. Nie jest nim ocena pracy ani opiniowanie makiet, prototypów aplikacji, wynalazków, ani nauka pisania i czytania. 😉

Do programu zaproszę cztery wybrane przez siebie osoby. Osoby te będą miały dostęp do specjalnego kanału Slack otwartego tylko dla nich i dla uczestników poprzednich edycji programu – po to, by razem ze mną omawiać interesujące je zagadnienia. 

Ponadto, raz w miesiącu będziemy się spotykać na dwugodzinnej telekonferencji grupowej, na której będziemy rozmawiać o postępach zawodowych osób uczestniczących w programie. Nie wykluczam “zadań domowych”, których wyniki będziemy omawiać w grupie. Wszystkie spotkania będą odbywać się w godzinach wieczornych w czasie roboczego tygodnia pracy; daty spotkań zostaną podane do wiadomości uczestników wybranych do udziału w programie.

Uczestnictwo w programie będzie w stu procentach darmowe. Uczestniczące w programie osoby otrzymają ode mnie imienne certyfikaty (wysłane pocztą).

Udział w programie mentorskim pozwoli Ci otworzyć się na świadome projektowanie, poznać parę tricków wykorzystywanych przeze mnie i innych doświadczonych projektantów, a także — być może, mam nadzieję — określić dalszą ścieżkę rozwoju zawodowego.w ok

Plan programu

  1. Otwarcie zgłoszeń: od dzisiaj 🙂
  2. Akceptacja zgłoszeń: do północy 25go października 2019 (piątek).
  3. Wybór i ogłoszenie nazwisk uczestników (mailowo i na Fejsie): 30 października 2019 (środa).
  4. Pierwsza “sesja” video: 6 listopada 2019 (środa). Sesja odbędzie się wieczorem.
  5. Ostatnia sesja: mniej więcej pół roku później.

Dla kogo jest ten program?

Program przeznaczony jest dla osób, które chcą się rozwinąć. Nie interesuje mnie długość stażu pracy, tylko podejście do zawodu i umiejętność introspekcji. Oczekuję otwartości, dyskusji, słuchania i mówienia oraz wyciągania wniosków. Ponieważ jednak nie będziemy w programie omawiać podstawowych metod UX, zakładam, że uczestniczące w nim osoby będą miały doświadczenie zawodowe. Zastrzegam sobie prawo takiego wyboru osób, który spowoduje, iż nikt nie będzie się nudził ani ziewał — a więc postaram się dobrać osoby na podobnym poziomie. To nie jest program dla seniorów czy juniorów — ale dla ludzi, którzy chcą się rozwijać! Aplikuj, niezależnie od posiadanego doświadczenia.

Programu tego nie tworzę z zamiarem nauczania podstaw UX. Jeśli chcesz zrozumieć, jak działają persony, jak mapować podróże użytkownika albo prototypować, zapisz się na jedno z moich szkoleń albo poszukaj informacji w internecie.

Jak można zgłosić swój udział w programie?

Przygotowałem dla Ciebie formularz zgłoszeniowy. Zastanów się porządnie, zanim go wypełnisz. Zależy mi na znalezieniu entuzjastycznych osób, którym naprawdę będę mógł pomóc, dlatego przeprowadzę selekcję skrupulatnie. Mentoring to sztuka dialogu, a nie transmisja – będziemy wzajemnie zmuszać się do myślenia.

Zgłoszenia do programu można nadsyłać do godziny 23:59 25 października 2019 (piątek). 30 października ogłoszę, kogo wybrałem do programu. Wybrane osoby zostaną powiadomione o tym mailowo, a ich nazwiska ogłoszone na Facebooku (weź to pod uwagę wypełniając zgłoszenie).

Parę pytań i odpowiedzi

Czy program jest tylko dla zaawansowanych UXów?

Nie. Program jest dla UXów, którzy poważnie myślą o rozwoju kariery zawodowej i interesuje ich coś poza przestawianiem pikseli na stronach internetowych i w apkach. Szukam osób otwartych, zdeterminowanych i komunikatywnych, które UX traktują jak misję poprawy świata i ułatwiania życia innym. Poziom doświadczenia ma dla mnie znaczenie drugorzędne.

Czy zaplanowane z góry spotkania będą zmieniać terminy?

Jestem zajęty i wolałbym nie znajdować się w sytuacjach, w których zaplanowane spotkanie będziemy musieli odwoływać w ostatnim momencie. Rezerwuję sobie jednak prawo zrobienia tego z podaniem sensownej przyczyny (np. niespodziewanej podróży zawodowej) i z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym (do ustalenia z uczestnikami programu). Postaram się tego jednak uniknąć. W pierwszej edycji programu wszystkie spotkania odbyły się zgodnie z planem.

Dlaczego będziemy spotykać się w grupach, a nie indywidualnie?

Będziemy spotykać się w grupach, bo co dwa mózgi to nie jeden, a co cztery to nie dwa.

Co się stanie, jeśli nie pojawię się na którejś z videokonferencji?

Nic poza tym, że stracisz okazję do rozmowy i być może ucieknie Ci coś, co mogłoby pomóc Ci w dalszej karierze.

Czy ten program będzie naprawdę za darmo?

Tak. W zamian za uczestnictwo będę oczekiwał jednak rekomendacji, której będę mógł używać publicznie w materiałach marketingowych. To chyba niewielka cena 🙂

Czy będę mieć dostęp do Ciebie 24/7 oraz w weekendy?

Nie. Będę monitorował kanał na Slack i uczestniczył w dyskusjach, jednak program mentorski będzie tylko jednym z moich obowiązków. Zaoferuję jednak tak wiele, jak będę mógł – obiecuję.

Czy pomożesz mi naprawić mój projekt/wyprowadzić firmę z dołka?

Nie bezpośrednio. Ten program jest dla osób, które chcą rozwinąć swoją karierę. Usługi konsultingowe to inna gałąź mojej działalności. Jeśli to coś, co Cię interesuje, to przejrzyj moją ofertę konsultingową.

Czy są jakieś ograniczenia dla aplikujących?

Nie. Nie interesuje mnie, jakiego wyznania Jesteś, ile masz lat, jaką opcję polityczną preferujesz, z kim sypiasz albo nie i czy wolisz Martensy czy klapeczki. Wszyscy mają równą szansę na etapie aplikacji.

Czy to będą tylko rozmowy, czy zadania specjalne? Czy będzie „praca domowa”?

Przewiduje serię krótkich zadań uzupełniających rozmowy do indywidualnego wykonania w wolnym czasie – związanych oczywiście z formatem programu.

Czy będzie można w trakcie zrezygnować?

Jasne, ale po co?

Czy z programu będzie można wylecieć?

Tak. Za bycie kutafonem albo za brak zaangażowania i marnowanie czasu mojego i innych osób uczestniczących w programie. Mam jednak szczerą nadzieję, że to się nie wydarzy.

Czy będzie można dołączyć do programu w trakcie jego trwania?

Nie.

A co, jeśli się nie dostanę? Czy to znaczy, że jestem kiepski/kiepska w te klocki?

Nie. Za sam fakt zgłoszenia chęci uczestnictwa należeć będzie Ci się duże brawo. Jeśli nie wybiorę Cię do programu, to dlatego, że uważał będę, iż nie jest to dla Ciebie najlepszy czas na odbywanie rozmów na tematy, które chcę omawiać.

Czy będę mógł/mogła odwołać się od decyzji i wcisnąć się jakoś?

Nie. Nie będę też dyskutował odmów indywidualnie – wybacz. Decyzje o wyborze uczestników będą ostateczne i podjęte w całkowitej dyskrecji.

Czy będzie można aplikować tylko raz?

Raz na każdą edycję. Aplikuj śmiało, nawet, jeśli wcześniej się nie udało.

Nie czuję się komfortowo nagrywając video. Czy mogę aplikować w inny sposób?

Niestety, w pracy UX będziesz wystawiać się na innych ludzi — i komunikować z nimi. Muszę w możliwie szybki sposób zrozumieć, co sobą reprezentujesz, a video to najlepsza opcja. Tak więc nagraj je i… pokaż się od jak najlepszej strony. Wyjaśnij mi, dlaczego to Ty masz otrzymać szansę.

Powodzenia!