- Strony
- Szkolenia i warsztaty UX
- Dostępność, inkluzywność i analiza zgodności z WCAG
Dostępność, inkluzywność i analiza zgodności z WCAG

Opis szkolenia
Dostępność (accessibility) i inkluzywność (inclusion) to dwa zagadnienia, która są niezwykle ważne z perspektywy każdej osoby pracującej przy tworzeniu usług i produktów. Jednakże dla nas, projektantów UX, mają one szczególne znaczenie.
“Dostępność” to umożliwienie dostępu do informacji. “Inkluzywność” (czyli brak wykluczenia) to poczucie jakości towarzyszące korzystaniu z rozwiązania, które nie wyklucza nikogo. A zatem cechy projektowania, które pozwalają cieszyć się dobrym doświadczeniem użytkownika bez względu na jego (lub jej) wiek, płeć, poziom sprawności i inne okoliczności. Mówiąc krótko, projektując dostępne i inkluzywne rozwiązania, postępujemy jak świadomi, dorośli projektanci i projektantki. Nie robiąc tego — tworzymy bariery i pakujemy użytkowników w kłopoty.
W pracy projektanta często słyszymy takie terminy jak “WCAG”, “ARIA”, “semantyczny HTML”, “alty”, “dostęp przy użyciu klawiatury” i “czytniki ekranowe”. Świat technologii dostępu może w pierwszym odruchu wydać się niezwykle rozległy. Niejednokrotnie proszeni jesteśmy o “audytowanie” rozwiązań pod kątem dostępności. Jak się za to zabrać?
Jeśli interesują Cię praktyki związane z dostępnym, inkluzywnym i świadomym projektowaniem, chcesz wprowadzić praktyki związane z dostępnością w organizacji albo po prostu poznać triki, które pozwolą Ci wypełnić założenia zgodności z WCAG — Web Content Accessibility Guidelines — to to szkolenie jest dla Ciebie.
Biorąc udział w szkoleniu, dowiesz się:
- Dlaczego powinniśmy bezwarunkowo zainteresować się dostępnością — tak z etycznego jak i prawnego punktu widzenia,
- Jak wykorzystywane są technologie dostępu i jak wpływają one na życie osób, które ich używają,
- Dlaczego inkluzywność jest równie ważna, jak dostępność i jak o nią dbać,
- Jak, w kontekście dostępności, działa “święta trójca” HTML, CSS i JavaScript — i co to znaczy, że HTML jest semantycznym językiem, oraz jaki efekt wywiera to na funkcjonowanie stron internetowych,
- Co to jest DOM (Document Object Model) i jak wpływa on na działanie przeglądarek internetowych,
- Co to jest ARIA i jak to działa?
- Jak zaprząc tę nową wiedzę do audytowania stron internetowych i aplikacji mobilnych?
- Jak napisać dobry raport na temat dostępności rozwiązania, które musimy ocenić pod kątem zgodności z WCAG?
- Jak “siać” na temat dostępności i rozbudzić zainteresowanie tematem w zespole i w organizacji?
- Czym różnią się typowe testy z użytkownikami od testów dostępności — i jak się za te drugie zabrać tak, by ich nie spartolić.
Materiał video do obejrzenia przed warsztatami
To szkolenie zorganizowane jest wg. formuły flipped classroom — wiedzę teoretyczną przyswoisz przed warsztatami, oglądając nagrany przeze mnie materiał video, a w czasie spotkania pracować będziemy głównie praktycznie (z niewielką porcją mojego gadania tu i ówdzie).
Nagrania video zostaną wysłane do uczestników szkolenia na dwa tygodnie przed terminem wydarzenia. Ich obejrzenie będzie niezbędne do wzięcia udziału w warsztatach! Całość będzie można bez większego wysiłku obejrzeć w parę wieczorów.
Co potrzebne będzie w dniu warsztatów?
Będziesz potrzebować laptopa z zainstalowaną przeglądarką Chrome lub Firefox. Jeżeli używasz systemu OSX, wystarczy Safari.
Plan dnia
Rejestracja i poranna kawka
Spotykamy się, wymieniamy wstępne grzeczności i networkujemy.
Rozpoczęcie warsztatów
Parę uwag logistycznych. Słowo wprowadzające w temat.
Dyskusja na temat materiału video — pytania, odpowiedzi, rozwianie wątpliwości.
Garść informacji dodatkowych, których nie pokryje pitolenie przed kamerą. Szansa na rozwianie wątpliwości.
Rozpoczęcie zadań praktycznych
Wprowadzamy zdobytą wiedzę w czyn. Praca indywidualna i grupowa.
Przerwa obiadowa — obiad wliczony jest w cenę szkolenia!
Zajęcia praktyczne — część dalsza
Pracujemy w grupach i indywidualnie. Dyskutujemy i oceniamy swoją pracę.
Dyskusja końcowa
Rozdanie certyfikatów i pożegnanie
Kolacja dla chętnych
Wychodzimy do restauracji w pobliżu ośrodka szkoleniowego, by kontynuować gadkę i sączyć winko (lub inny płyn).
Jak dowiedzieć się o następnych terminach wcześniej? Proste!
Trudno się zdecydować?
To pierwsza edycja warsztatów o dostępności. Co za tym idzie, nie zostały one jeszcze zrecenzowane przez uczestników, ale zobacz, co o innych moich szkoleniach pisali ci, którzy na nich byli…
Warsztaty z Wojtkiem układają w głowie proces, dają nowe spojrzenie na wiele aspektów pracy projektanta. Po warsztatach wychodzi się z innym spojrzeniem na wiele rzeczy, energią oraz chęcią wdrożenia zdobytej wiedzy.
Samo mięso, bez konserwantów i wypełniaczy 😉
Warsztaty to była niezła orka - dużo praktycznych ćwiczeń, ale tak zaplanowanych, że na wszystko starczyło sił (jeszcze jeden mały "wafelek" a człowiek by pękł). Bardzo ciekawe doświadczenie.
