Książka nadchodzi wielkimi krokami!

Okładka książki Wojtka Kutyły

Oto okładka mojej pierwszej „poważnej” książki, czyli „Web Accessibility. Wprowadzenie do dostępności cyfrowej”. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Onepress/Helion w pierwszej połowie 2025 roku. Nie znam jeszcze dokładnej daty, ale ptaszki świergolą, że będzie to marzec. Na pewno pojawię się w Polsce przy okazji premiery i może nawet uda nam się spotkać na jakimś zaangażowanym wieczorku! Więcej informacji o tym wkrótce, kiedy poznam datę wprowadzenia mego dzieła na rynek.

Tymczasem chciałem zachęcić Cię do ustawienia przypominajki, która pyknie Ci maila, jak książka będzie już w księgarni online.

Co mogę powiedzieć Ci na temat książki już dzisiaj?

Chciałem napisać ją po to, by wprowadzić osoby do tej pory nie związane z tematem w zagadnienie dostępności cyfrowej – ale tak, by nie dostały czkawki. Myślałem o tym, że może ktoś weźmie toto na wakacje i przekartkuje, zamiast gapić się w Internet. Miała być w miarę lekka i przyjemna. Co, jak sądzę, udało się, chociaż nie jest pisana jowialnym, „blogerskim” slangiem. Trzeba było podtrzymać jakieś decorum. Ale wyszło dobrze, jestem zadowolony!

Ta książka nie zrobi z nikogo osoby eksperckiej; to po prostu niemożliwe, bo dostępności uczy się latami, rozwijając ciągle wiedzę w ramach praktyki. Ale po przeczytaniu tych ponad dwustu stron zapewne skumasz, że dostępność to kompleksowe zagadnienie, które na stałe powinno zagościć w naszym podejściu do projektowania usług i produktów cyfrowych.

W poszczególnych rozdziałach przeprowadzę Cię poprzez odpowiedzi na takie pytania, jak:

  1. Dlaczego dostępność cyfrowa i projektowanie inkluzywne jest takie ważne?
  2. Jak wpływają one na biznes i na doświadczenie użytkowników?
  3. O czym trzeba pamiętać, biorąc pod uwagę wymogi prawne i standardy sieciowe?
  4. Jakie pytania trzeba sobie zadawać, projektując?
  5. Co to jest WCAG, na co Ci to i dlaczego to fajniejsze, niż się wydaje?
  6. Jakie są typowe błędy dostępności cyfrowej i jak ich uniknąć?
  7. Jak przygotować się i przeprowadzić prosty audyt cyfrowego rozwiązania pod kątem zgodności z WCAG?
  8. Jak rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie?

A poza tym, będzie tam trochę więcej, ale w końcu coś musi pozostać tajemnicą, premiera dopiero niebawem, ha!

A czego w książce nie będzie?

Nie znajdziesz w książce metod, które uwolnią Cię od odpowiedzialności za projektowanie cyfrowych rozwiązań, które działają dla jak największego grona osób, korzystających z różnorodnych metod dostępu.

Nie znajdziesz w niej podręcznika programowania ani projektowania UX. Uzupełnisz natomiast swoje kompetencje w obu tematach!

Nie umieściłem w niej niczego, co pozwoli Ci osiąść na laurach — a jedynie samą zachętę do działania (chociaż nie ukrywam, iż często w książce będę „sprowadzał Cię na ziemię”, nie owijając w bawełnę).

W książce nie będzie też żadnego zdjęcia Zenona. Przepraszam. Jest za długi i nie mieścił się na stronach. Natomiast możesz sobie na niego popatrzeć tutaj.

Jamnik Zenon patrzy uroczym wzrokiem w obiektyw aparatu, leżąc na kocyku.

Sam bym tego nie ogarnął!

Książka jest wprawdzie moim wytworem, ale w jej przygotowaniu uczestniczyło paręnaście osób. Te, które podzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami, a także te, które dokonały gruntownego przeglądu. Wszystkie poznasz, przewracając strony gotowego opracowania (co za słowo!). Piszę dzisiaj o tym po to, żeby Cię uspokoić: nie zamknąłem się w jamie i nie spłodziłem czegoś według swojego „widzimisię”, chociaż na pewno jest to dość osobiste dzieło, ale wziąłem pod uwagę masę krytycznych i pomocnych uwag. A przede wszystkim wsparłem wiele wątków wypowiedziami osób, które żyją z dostępnością cyfrową na co dzień.

To taka zajaweczka na dzisiaj. Książka dostępna będzie na papierze i jako ebook. Raz jeszcze polecam przypominajkę na stronie Heliona. I obserwację LinkedIn.

Chcesz przyswoić trochę wiedzy, zanim książka wyjdzie na rynek?

W styczniu poprowadzę szkolenie z dostępności cyfrowej. Online. Zapraszam. Bilety jeszcze są. Dwa dni wypchane wiedzą po sam rąbek wiadra. Wyparuje Ci mózgownica, obiecuję.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *